Robia šaty človeka?

Autor: Benjamín Franko | 21.3.2014 o 6:47 | (upravené 24.3.2014 o 17:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  137x

Šaty robia človeka - zľudovelé slovné spojenie, ktoré pozná snáď každý z nás. Ale skrýva sa za ním aj niečo viac? A má vôbec pravdu?

Na začiatok fiktívna situácia - muž v otrhaných šatách, obklopený miernym zápachom a špinavými topánkami s rozviazanými šnúrkami sa zúčastní pracovného pohovoru. O dve minúty odchádza z budovy v stave, v akom bol aj predtým - nezamestnaný. A teraz fiktívna situácia č. 2 - slušne oblečený muž sa tiež uchádza o prácu. O dve minúty vychádza z budovy s tým, že približne pred 30 sekundami si potriasol rukou s vedúcim a podpísal pracovnú zmluvu.

V predchádzajúcich ukážkach sa dá vidieť jednu z funkcii odevu - spraviť dobrý dojem. A o čo ide v dnešnom svete viac ako o dobrý prvý dojem. Rovnako ako oblečenie, ktoré ho utvára, nám nepovie nič bližšie o človeku, maximálne ak to, že chápe spoločenské konvencie a vie, kde a kedy sa ako obliekať. Práve prvky "kde a kedy" sú dôležitým aspektom - veď ako by to vyzeralo, keby prezident prišiel na zahraničnú konferenciu v havajskej košeli. No dobre, tomu nášmu už ani odev nepomôže, ale nie nadarmo sa hovorí o výnimke potvrdzujúcej pravidlo. Práve preto nevidíme v banke chodiť zamestnancov v šľapkách, ľudí starajúcich sa o čistotu mesta v saku a úradníkov v teplákoch. Naproti tomu doma, kde na tom viacmenej nezáleží, môže aj taký bankár uznávať módu zvanú "vdušnosť" - teda nemať na sebe žiadne oblečenie. Ale pozor na zvedavú susedku stojacu s ďalekohľadom v rukách pri okne v protiľahlom činžiaku.

Z predchádzajúcich situácii je jasné, že oblečenie zaraďuje ľudí - podľa ich odevu môžeme usúdiť, asi aké majú povolanie. Samozrejme, nie vždy to musí fungovať. A takisto nám oblečenie nepovie nič viac o danej osobe, jej vlastnostiach a povahe. Ten muž v otrhaných šatách na začiatku textu mohol byť zodpovedný človek plniaci si povinnosti, človek ktorý by vykonával svoju prácu - aj keď to na Slovensku pri nízkych platoch vyznie čudne - s láskou. Pritom ten druhý, slušne oblečený, mohol byť flákačom. Výrok "šaty robia človeka" je teda pravdivý len z časti - môže povedať, že určitá osoba chápe spoločenské konvencie, môže nám odhaliť, aký má vkus a zmysel pre módu, rovnako tiež naznačiť, akú prácu vykonáva. Ale to, aký je človek v skutočnosti  už oblečenie neprezradí. Veď aj taký Al Capone chodil oblečený slušne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?